Aukcja na sali

Pierwszy raz na aukcji ?

Jeżeli po raz pierwszy zamierzasz wziąć udział w aukcji organizowanej przez Agra-Art, to warto (i należy) przeczytać regulamin aukcji – zamieszczony jest w każdym katalogu aukcyjnym Agry-Art – a jeżeli masz wątpliwości lub pytania – zadzwoń do nas (+48 22 625 08 08) lub wyślij maila na adres agra@agraart.pl .

Regulamin można oczywiście zobaczyć online.

Aby uczestniczyć aktywnie w aukcji (licytować) należy  się zarejestrować i albo wpłacić wadium, albo się nam przedstawić – czyli np. przesłać emailem swoje dane osobowe. Gorąco polecamy ten ostatni sposób – wystarczy przesłać nam informacje o swoim adresie, numer Pesel oraz numer telefonu na formularzu rejestracji. Jeszcze prościej – zrobić zdjęcie dowodu osobistego telefonem i wysłać nam mms-em na jeden z numerów podanych w zakładce Kontakt.

Na aukcji można licytować osobiście, przez telefon, Internet lub złożyć zlecenie.

Wejście na salę aukcyjną jest oczywiście wolne – każdy może oglądać przebieg aukcji, jedynie do licytacji niezbędna jest wcześniejsza rejestracja.

Aby licytować przez telefon, trzeba się najpierw u nas zarejestrować, następnie podać wybrane numery pozycji oraz numer telefonu, pod który będziemy dzwonić w dniu aukcji.

Licytacja przez Internet (Live) wymaga odrębnej rejestracji online – więcej tutaj.

Aby złożyć zlecenie, należy wypełnić formularz zlecenia/rejestracji.

Obrazy można oglądać w dniu aukcji na wystawie – 2 tygodnie przed aukcją wszystkie obiekty są prezentowane w Galerii Agry.

Warto zobaczyć jak wygląda aukcja, jak prowadzona jest licytacja – zapraszamy do naszego działu video , gdzie udostępniamy nagrania niektórych licytacji.

 

Formularz rejestracji

Zwykle warunkiem dopuszczenia klienta do aukcji jest pobranie zwrotnego wadium – czyli pewnej kwoty , która ulega zwróceniu po aukcji (gdy nic nie udało się wylicytować) lub zostaje zaliczona na poczet należności – w przypadku udanej licytacji.
Formularz skierowany jest do osób , które po raz pierwszy zamierzają wziąć czynny udział (czyli licytować) w aukcji organizowanej przez Agrę-Art.

Można pobrać go tutaj (pdf) lub wypełnić zgłoszenie na aukcję online .
 Osoby które są już naszymi klientami mogą wypełnić wersję uproszczoną – bez podawania szczegółowych danych .

Licytacja przez Internet (Live) wymaga odrębnej rejestracji online – więcej tutaj.

Osoby, które prześlą nam wypełniony formularz ze szczegółowymi danymi (adres, Pesel) zostaną dopuszczone do licytacji bez konieczności wpłacania wadium.

 

Jak wpłacić wadium ?

Aby przystąpić do licytacji wymagamy wpłacenia wadium – zwrotnej kwoty w wysokości około 10 % wartości przewidywanych zakupów.

Kwota ta, w przypadku udanej licytacji jest zaliczana na poczet całej należności, albo podlega zwrotowi jeżeli nie było żadnych zakupów.

Wadium jest również wymagane do uzyskania statusu VIP umożliwiającego licytację przez Internet Live.

Zamiast wpłacać wadium, można się nam przedstawić wypełniając formularz rejestracyjny  lub przesłać nam emailem swoje dane osobowe (wraz z adresem i nr dokumentu tożsamości).

Wadium można wpłacić w następujący sposób:

Gotówką w Galerii Agry w dniu aukcji.

Przelewem elektronicznym i wysłać nam potwierdzenie mailem (agra@agraart.pl).

 

Przebieg aukcji 

Na aukcji Agry-Art licytacja prowadzona jest tylko w górę.

Licytowane (wywoływane do licytacji) są wszystkie obiekty, w kolejności numerów zamieszczonych w katalogu.

Licytacja prowadzona jest w systemie anglosaskim, z ceną rezerwową – szczegółowe zasady tego rodzaju licytacji można znaleźć tutaj

Aukcja trwa przeciętnie około 2-2,5 godziny – zwykle wystawiane jest około 100 obiektów. Licytacja jednego obiektu może trwać od zera do nawet 3 minut, przeciętnie ok. 1,5 minuty,

Postąpienie – czyli kwota o którą zwiększa się stawka w licytacji jest ustalone w sposób sztywny.
Jest to związane z tym, licytacja na sali jest powiązana z licytacją w Internecie.
Klienci przy monitorach mogą jedynie akceptować pojawiające się na ekranie kwoty, ale nie mogą podawać swoich propozycji dlatego postąpienie musi być jednolite.

Przedziały postąpień są następujące:

do 5000 – postąpienie = 100 zł
od 5000 – 10 000 zł postąpienie = 500 zł
od 10 000 – 100 000 zł – postąpienie = 1000 zł
od 100 000 – 200 000 zł – postąpienie = 2000 zł
od 200 000 – 500 000 zł – postąpienie = 5000 zł
powyżej 500 000 zł – postąpienie = 10 000 zł

 

Premium.
Domy aukcyjne na całym świecie doliczają określony procent do kwoty wylicytowanej – zwykle jest to 15-30%, niektóre doliczają też VAT.

W Agrze premium wynosi 18% i zawiera w sobie wszystkie inne opłaty (w tym VAT i ewentualne droit de suite) dla obiektów krajowych lub sprowadzonych z obszaru Unii Europejskiej.
W przypadku gdy obiekt jest sprowadzony z kraju nienależącego do UE, wówczas premium wynosi 26% (dochodzi graniczny podatek Vat 8%), chyba że obiekt zostanie wyeksportowany kraju spoza Unii. Obiekty o takim statusie będą specjalnie oznaczone w katalogu.

Cena całkowita = cena przybita przez aukcjonera + premium.